Umění, jak mít doma uklizeno

Toužíte mít doma uklizeno, ale samotný úklid vás moc nebaví, protože máte pocit, že je to marná práce?! Vítejte v klubu.

Jsem kreativní žena, která čas od času potřebuje kolem sebe chaos. Ovšem dlouhodobě je to i u mě na škodu, protože mě to brzdí v životě, přináší zmatek a nadbytečné problémy. A to se neslučuje s tím, že mě baví žít, tvořit, spolupracovat s druhými a radovat se. Proto jsem začala hledat řešení i pro sebe, jak mít uklizeno a přitom úklidem netrávit každý volný čas. A povedlo se! Dnes se o toto své „tajemství“ podělím s vámi.

„Chtít mít uklizeno“ nestačí

Než se do čehokoliv pustíte zeptejte se sami sebe PROČ chcete mít uklizeno? Pátrejte po svém vlastním důvodu, kterému porozumíte.

Že „se to má“ zaručeně nefunguje! Dokonce na některé nefunguje ani poznání z feng-shui o vlivu prostředí, že nejdřív se člověk má zbavit zbytečných věcí a nepořádku, než se pustí do úprav a harmonizování prostoru.

Avšak k činu-úklidu zvednou důvody typu:

 • Chci se zbavit zmatků v hlavě.
 • Přeji si lépe rozumět s lidmi kolem sebe.
 • Potřebuji dokončit projekt, který se neskutečně vleče.
 • Chci se zbavit vzpomínek na ten strašný zážitek.
 • Toužím po dlouhodobé lásce.

Trvalý úklid je o návycích a nápadu, jak

Cleaning the window | Woman cleaning the window, focus on a glass

Ze svého pozorování vím, že některé ženy si v úklidu libují a odpočívají u toho, jiné uklízí automaticky (neobtěžuje je to), některé mít uklizeno prý nepotřebují, další mají paní na úklid, a pak jsme tady my, které máme rády uklizeno, ale nebaví nás to. Spadáte-li do poslední kategorie, zde je pro vás pár tipů.

Trvalý úklid vzniká postupně

Zjednodušte si své přání mít kolem sebe uklizeno tím, že to nebudete chtít hned teď, ale půjdete na to postupně. Věřte, že si uvedené zautomatizujete a časem to budete dělat lehce. Jen na začátku to vyžaduje pozornost, více času a někdy i sebezapření. Chcete-li mít uklizeno s lehkostí, postupujte následovně:

 1. ukliďte rozházené věci
 2. mějte stále čistý jídelní stůl
 3. odkládejte použité oblečení na jedno místo
 4. zapište si do diáře, kdy se budete věnovat úklidu = očistě

Jak na tyto kroky

Pořiďte si šikovné pomocníky

Už pár měsíců je kolem mě uklizeněji, protože jsem změnila úklidové prostředky, díky nimž je déle čistěji a přitom mě klasické uklízení stojí méně úsilí. Tyto své zkušenosti sdílím v rámci projektu Úklid s lehkostí. Udělejte to také tak, a pak pochopíte i ucítíte ten rozdíl.

Pro začátek udržujte v čistotě aspoň tato místa:

 • jídelní stůl, židle a sedačku v obytné části (místa setkávání),
 • umyvadlo a vanu (místo očisty těla),
 • koupelnové zrcadlo (zde se vidíte),
 • sporák (kvůli přípravě jídla),
 • dřez a pracovní plochu kuchyňské linky, kde připravujete jídlo,
 • postel a její okolí (zde relaxujete a milujete se),
 • pracovní stůl (kde tvoříte).

Začněte

Tématu „mít doma uklizeno“ se můžeme věnovat mnohem déle. Ale pokud čtete tyto řádky, tak zřejmě hledáte návod, jak mít kolem sebe uklizeno, jen jste doteď nevěděli, kde začít. To teď už víte, a tak se po dočtení tohoto článku hned pusťte do očisty svého domova. Pořiďte si šikovné pomocníky, o kterých se více dočtete na webu Úklid s lehkostí.

Přeji vám, ať máte uklizenější domov, a tím šťastnější život, neboť:

„Jste tím, v jakém prostředí žijete.“

Iva Kolářová
Návrhářka reDesignu interiérů,
stavební inženýrka s 15letou praxí,
která i vás naučí jak s lehkostí upravovat své interiéry, aby ony pak hýčkal vás. :)

Vypracuje vám NÁVRH interiéru nebo jeho dílčích úprav (tzv. reDesign), poskytne odborné KONZULTACE. Tato práce je její vášní přes 14 let.
Objednejte si Ivin e-book "9+1 tipů, jak ladit domov pro skvělý život" a proměňte své sny o krásném interiéru a spokojeném životě v každodenní realitu .
 
Ivě můžete napsat nebo se ji zeptat na iva@ivakolarova.cz
Používáte FB? Připojte se ke skupině Ladíme domov pro skvělý život.
Komentáře