Jak si vyčistit hlavu a rozproudit kreativitu

Potřebujete si vyčistit hlavu, dostat nový nápad, nebo jste se na něčem zasekli a nemůžete se pohnout z místa? A dovolená je v nedohlednu? Po přečtení tohoto článku už nebudete toužebně očekávat svou dovolenou, abyste zas konečně vypnuli a zrelaxovali. Dozvíte se, jak načerpat elán a vyčistit hlavu i bez shánění, zařizování a balení.

 

Změňte prostředí

Pro báječnou relaxaci vám stačí, když se převléknete a půjdete ven.

Každý člověk potřebuje pravidelně vypnout a vyvážit své přemýšlení, mentální tvorbu a sezení tím, že bude dělat něco jiného. Ale ne cokoliv. Určitě vám nepomůže, když si sednete s knížkou, poté co celý den sedíte u počítače nebo s dětmi nad úkoly. Takto si neodpočinete tak, jak vy, vaše tělo, hlava i duše potřebujete.

Promyšlené úpravy interiérů s tím hodně pomůžou, ale jako cokoliv jiného, samy na to nestačí.

 

Vždyť život je duální, v tom je jeho kouzlo  

Tahle dualita platí nejen, že něco je:

 • černá – bílá,
 • dole – nahoře,
 • vlevo – vpravo,
 • měkké – tvrdé,
 • pomalé – rychlé,
 • vevnitř – venku.

 

Ale platí to i pro činnosti, práci, život. Pro to, co děláte a jak to děláte. A tak pro načerpání životní energie a radosti začněte ve vašem běžném dnu střídat:

 • pro tělo: klid (sezení u počítače) – akci (procházku, cvičení),
 • pro vaši mysl: akci (při práci, jednáních, telefonech) – relaxaci (když na nic plánovaně nemyslíte),
 • prostředí pro váš mozek: počítač zaměstnává logické části mozku – příroda inspiruje kreativní části,
 • místo vašeho pobytu: pracovní místo v uzavřených prostorách – s volnou oblohou nad sebou.

 

Když sedíte dlouhodobě u PC, což je fyzicky klidná práce, ale pořád přemýšlíte, potřebujete pracovní život vyvážit tím, že půjdete ven pod volnou oblohu a nic vám nebude bránit ve vašem bytí a pohybu. Hlava nebude omezovaná žádným tvarem, stropem, železobetonem. Naopak vaše mysl i duše budou bez vnějšího omezování, budou svobodné. Budete se hýbat, budete v pohybu, nabijete se životní energií. Pohybem rozhýbete stagnaci ve vašem těle, která vzniká při dlouhodobém sezení.

 

Proč designérka mluví o relaxaci?

Protože jsem designérkou promyšlených ÚPRAV interiérů a za „interiér“ považuji i lidské nitro, mysl a duši. Věřte, že každá tato Vaše část potřebuje zažívat životní dualitu – akci i klid.

Stejně, jako vnější prostředí ovlivnuje váš život, tak vaše nitro – to, v jakém jste rozpoložení – ovlivňuje, jak pečujete a utváříte své bydlení a pracovní místo. Vše je mezi sebou provázané. Tak proto.

 

Kdo nevěříte, vyzkoušejte si 

Až budete mít potřebu udělat úpravy ve své pracovně, běžte si ven odpočinout, běžte si pro inspiraci. Ale ještě před tím si řekněte, proč chcete změnu. A víc na to nemyslete. Běžte ven a tam si to užijte. Občas vám probleskne nápad. Poděkujte a nechte ho být. Až se vrátíte domů, vezměte si, co nejdříve tužku s papírem a pište si vše, co vás bude napadat. Ještě lépe nahrajte si to na diktafon.

Určitě budete překvapeni, jaké zajímavé věci vás napadly.

 

Oproti technologiím je příroda na každém kousku velmi inspirativní – vnímejte ji a začleňte ji do svého venkovního interiéru

 

Vytvořte si jedinečné relaxační místo někde v přírodě

Nejlépe v docházkové vzdálenosti od vaší práce nebo bydlení. Až ho budete mít, zjistíte, že už nebudete toužebně očekávat své dovolené, abyste zas konečně vypnuli a zrelaxovali. Protože každodenních 10-30 minut na tomto vašem místě vás báječně občerství, doplní elánem a vyčistí hlavu, a to i bez shánění, zařizování a balení.

 

Co pro to potřebujete?

Najděte si větší strom, pod kterým se můžete protahovat. Nejlépe ořešák, který je úžasným stromem, neboť vám pomůže zbavit se myšlenek, pocitů, které už nechcete.

Protahujte se do výše, do šíře, předklánějte se.

 • Pomůžete tak svým nápadům, aby nabraly konkrétní podobu.
 • Pochopíte, na který projekt se teď máte zaměřit, které činnosti se nyní věnovat.
 • Dojde vám, co udělat, abyste rozpracovanou práci, dokončili.

 

Teď na podzim, když dozrávají ořechy

si oblečte gumáky nebo pevné boty, vemte si tašku a běžte sbírat ořechy, které jsou dobré pro vaše myšlení. Pak se ten den už nebudete potřebovat protahovat pod svým stromem.

Já to tak v pátek udělala a díky tomu jsem po návratu domů dokončila video, které se mi nedařilo už týden natočit k mé spokojenosti, a napsala tento blog – inspiraci pro vás.

 

Vytvořte si jedinečné relaxační místo někde v přírodě, protože je to velmi zásadní úprava vašeho interiéru pro naplněný život.

Mějte se báječně a těším se na vaše sdílení.

 

 

Iva Kolářová
Návrhářka reDesignu interiérů,
stavební inženýrka s 15letou praxí,
která i vás naučí jak s lehkostí upravovat své interiéry, aby ony pak hýčkal vás. :)

Vypracuje vám NÁVRH interiéru nebo jeho dílčích úprav (tzv. reDesign), poskytne odborné KONZULTACE. Tato práce je její vášní přes 14 let.
Objednejte si Ivin e-book "9+1 tipů, jak ladit domov pro skvělý život" a proměňte své sny o krásném interiéru a spokojeném životě v každodenní realitu .
 
Ivě můžete napsat nebo se ji zeptat na iva@ivakolarova.cz
Používáte FB? Připojte se ke skupině Ladíme domov pro skvělý život.
Komentáře